Rally Transcarpathia 2025 s Tímom Cofidis

marec 2025 Cofidis SK

Na ceste Karpatským oblúkom. V pozadí sú Vysoké Tatry z poľskej strany.

Láska k motorizmu sprevádzala Laca Csukása od detstva. Už ako šesťročný sníval o jazdení a keď si kúpil svoju prvú Ladu 1200, vedel, že autá a motocykle budú jeho celoživotnou vášňou. Rokmi sa prepracoval k rôznym vozidlám - od motoriek po terénne autá a postupne sa z jeho koníčka stala vášeň pre offroad jazdenie a cestovanie. Najprv v skupinách a neskôr aj sólo. Preskúmaval miesta, kde asfalt končí a pre bežného vodiča začína divočina.

Keď sa naskytla príležitosť vybudovať areál Offroad Ringu pri Orechovej Potôni neváhal, spojil svoje skúsenosti s vášňou a začal organizovať kurzy, predvádzacie jazdy a expedície, aby ľuďom ukázal, že jazda v teréne nie je len o adrenalíne, ale najmä o precíznosti, plánovaní a rešpekte k prírode.

V spolupráci s Cofidis prišiel s nápadom rodinného expedičného dobrodružstva – skutočnej výzvy, kde by do expedície zapojil ako manželku Helenku, tak aj ich dcéru – len 9-ročnú Helenku mladšiu, s cieľom prepojiť extrémnu jazdu s rodinným zážitkom a poznaní blízkych-ďalekých krajín inak. Keď sa k nim pripojil aj ich dlhoročný priateľ Peter Pecze v pozícii navigátora, team bol kompletný.

Rodinná expedícia - príprava na výzvu

Cestovanie s deťmi je vždy výzva a tak sa Csukasovci rozhodli, že malá Helenka bude súčasťou ich dobrodružného života už od jej útleho veku. Prvýkrát spala v strešnom stane, keď mala len 8 mesiacov a vonku bolo 6°C. Počas rokov si vypracovali expedičný systém: teplé spacáky, správne vrstvenie oblečenia a minimalistické postupy pri balení vybavenia, ktoré človeku umožnia pohodlne fungovať aj na dlhších výpravách.

Všetci členovia výpravy, zľava: Peter Pecze, Helenka ml., Laco Csukás a manželka Helenka st.

Offroad – každodenný život na ceste

Transcarpathia Rally je doslova undergroundovým podujatím, ktoré spája šoférov - nadšencov s profesionálmi. Zúčastniť sa tam môžete v dvoch kategóriách áut a to do 1000 EUR hodnoty auta a nad 1000 EUR hodnoty. Takto sa po trase míňate s autami pripomínajúce skôr podomácky upravené veterány v kontraste s modernými terénnymi vozidlami - ako bolo aj to naše od INEOS.

Skúsený šofér Laco Csukás pod neznámymi skalami v Rumunsku

Peter Pecze bol hlavný navigátor a svojej úlohy sa zhostil znamenite. Zobral si so sebou pre istotu 4 GPS zariadenia (pre prípad že by sa 3 z nich pokazili) a trasu starostlivo naplánoval dopredu. Pri Rally tejto povahy dostanú účastníci GPS súradnice záchytných bodov dopredu a je potom len na šikovnosti samotných súťažiacich, akú cestu si zvolia, aby sa dostali do stanoveného cieľa.

Kde boli kopce príliš strmé, využili sme aj tunely

Trasa začínala tento rok na Drienku pri Martine a pokračovala horskými terénmi Karpatského oblúku až do rumunskej Transylvánie s cieľom v meste Hunedoara, ktoré bolo v minulosti známe svojim ťažkým priemyslom. Dnes sú už fabriky zbúrané a ponad mesto sa týči azda jeden z najkrajších Európskych hradov - Hrad Korvínovcov, ktorý nápadne pripomína školu Bradavíc z Harryho Pottera. Trasu dlhú 3155km po offroadových karpatských cestách absolvovali za 8 dní. Pričom jazdili azda na všetkých povrchoch v zimných podmienkach.

Hrad Korvínovcov v Hunedoare

Ako hovorí Laco, keď ste na ceste, musíte byť sebestační, preto sa rozhodli nespoliehať sa na miestnu gastronómiu a zobrali si vlastné jedlo. Pri povahe týchto pretekov, kedy nejde o prekonávanie časových rekordov, ale bezpečne prísť do cieľa, boli zastávky žiadúce. Cez to všetko, pri etapách mimo civilizácie mali po ruke hotové potraviny, ktoré stačilo iba ohriať a tie im ušetrili veľa času. V priebehu pár minút si vedeli pripraviť chutné výživné jedlo, bez zdĺhavého varenia. Mama Helenka mala aj za 6 minút všetko hotové. Naplno sa tak mohli venovať jazde. Tankovanie sa na takýchto výpravách rieši strategicky. Nikdy nenechali stav nádrže klesnúť pod polovicu, to znamená, že tankovali dohromady až 12 krát, no nikdy nemuseli núdzovo hľadať čerpaciu pumpu. Najväčšie dobrodružstvo zažili, keď zapadli do 1,2 metra hlbokého potoka a auto sa im podarilo vyslobodiť až po hodinách práce s lanami a navijakmi. To však nebolo nič v porovnaní so stanovačkou, kedy v noci klesla teplota pod -18 °C. Dcéra Helenka sa stala hrdinkou výpravy, pretože takúto extrémnu noc zvládla bez problémov – spala pokojne, zatiaľ čo rodičom mrzla voda v kanistroch. Vedeli ste, že pri takýchto nízkych teplotách si nesmiete dýchať smerom do spacáku, pretože sa zvnútra zarosí a tým vás miesto toho bude ochladzovať namiesto toho, aby Vás hrial?

Ak by niekto zvažoval podobnú expedíciu, určite by mal zvážiť:

  1. Svoje schopnosti – offroad jazda nie je len o adrenalíne, ale aj o zodpovednosti. Treba vedieť, kedy sa dá pokračovať a kedy je lepšie sa vrátiť.
  2. Výbavu – kvalitná navigácia, dostatok paliva a spoľahlivé auto sú základ.
  3. Cestovanie v skupine – vždy je lepšie cestovať aspoň s jedným ďalším vozidlom, pretože ak zapadnete v teréne, pomoc sa hodí.

Mimo Slovenska sa môžete stretnúť so situáciami, na ktoré nie ste zvyknutí. Napríklad v Rumunsku zažili miesta, kde GPS jednoducho nefungovalo a museli sa orientovať podľa terénu. Navzdory mnohým predsudkom slovákov z minulosti, je dnes Rumunsko bezpečná krajina pre cestovanie aj mimo hlavných turistických oblastí, ako sú transylvánsky Brašov či hlavné mesto Bukurešť. Domáci sú priateľskí, nápomocní, akurát s angličtinou majú problém a tak je komunikácia s turistami podobná ako aj pri mnohých situáciách na Slovensku – rukami, nohami. Určitá divokosť však v krajine ostala a tak napriek dynamicky sa rozvíjajúcemu hospodárstvu nájdeme v Rumunsku aj zaostalejšie oblasti v ktorých si treba dávať pozor na mnohých miestach prítomné – túlavé psy, či hospodárske zvieratá, nie vždy práve chápavé k potrebe flexibilnosti vašich presunov.

Na hrebeni transylvánskych Karpát

Expedícia, na ktorú nikdy nezabudnú

Rumunsko je jednou z posledných európskych krajín, kde môžete naplno zažiť offroad dobrodružstvo mimo asfaltu. Hory, nekonečné údolia a divoké cesty, ktoré vás prevedú miestami, kde sa čas akoby zastavil. Táto cesta nebola len o jazde v teréne, ale aj o tímovej spolupráci, improvizácii a objavovaní nových možností. Prešli miesta, kde signál neexistuje, kde sa cesty menia na rieky a kde si musíte pomáhať navzájom. Rumunsko ukázalo svoju neskrotnú divokosť, ale zároveň im dalo zážitky. Ak premýšľate nad skutočným dobrodružstvom, offroad expedícia je presne to, čo potrebujete. Stačí len nabrať odvahu, správne sa pripraviť a vyraziť za zážitkami, ktoré vám žiadna dovolenka v hoteli pri mori nikdy neposkytne.